Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Skwer Salezjański - Program 5/6 edycja 2014

 

Przebieg realizacji inwestycji pn. "Zagospodarowanie terenu w okolicy ul. Lawinowa, Pelplińska, Salezjańska na cele rekreacyjne" czyli budowa Skweru Salezjańskiego - aktualne informacje

 

Na chwilę obecną

Aktualnie trwa realizacja II etapu budowy Skweru Salezjańskiego, w postaci dokończenia budowy chodników, montażu dodatkowych 4 lamp oświetleniowych, 13 ławek i 4 koszy na śmieci oraz słupków wygradzających od ul. Jarużyńskiej. Koszt realizacji II etapu opiewa na kwotę ponad 81 tys. złotych. Wcześniej - na początku tego roku - odbyła się realizacja I etapu inwestycji. Za kwotę 67 tys. złotych wybudowano wówczas ponad 300 m2 chodnika z obrzeżami, dwa punkty oświetleniowe, przepusty pod przewody elektryczne i słupki wygradzające od ul. Lawinowej. Etap I realizowany był ze środków Programu 5/6 edycji 2014 i przeznaczona wówczas kwota 67 tys. złotych na ten cel okazała się niewystarczająca. Dlatego decyzją Władz Miasta Bydgoszczy - na sesji Rady Miasta Bydgoszczy maja br. - przeznaczono na dokończenie realizacji naszego skweru dodatkowo 140 tys. złotych. Z tej dodatkowej puli środków skwer Salezjański w etapie II realizacji inwestycji w zakresie budowlanym zgodnie z projektem zostanie dokończony. Pozostała kwota ok. 55 tys. złotych zostanie przeznaczona na III etap realizacji - zagospodarowania skweru w roślinność. Wkrótce odbędzie się przetarg na realizację tego ostatniego etapu inwestycji. III etap inwestycji to nawiezienie czarno-ziemia, wysiew trawy, nasadzenia drzew i krzewów. W centralnej części skweru - przed świątynią - nasadzone zostaną różne gatunki drzew i krzewów w postaci klombów.
Wiosną przyszłego roku proces realizacji inwestycji pn. "Zagospodarowanie terenu w rejonie ulic Lawinowa, Pelplińska, Salezjańska na cele rekreacyjne" powinien dobiec końca.

 

Krótka notka historyczna dotycząca idei budowy skweru

W styczniu 2014 r. Komisja Gospodarki Przestrzennej Rady Osiedla Tatrzańskie w Bydgoszczy w swoim sprawozdaniu zarekomendowała radzie osiedla inwestycje do realizacji z programu 5/6 edycja 2014 (skwer integracyjno-rekreacyjny przy ul. Witkiewicza [100 tys. zł]; doposażenie w urządzenia fitness skweru przy ul. GOPR [30 tys. zł]; zagospodarowanie terenu przy ul. Salezjańskiej [67 tys. zł] oraz montaż ławeczek i śmietników wzdłóż ul. Pelplińskiej i Orląt Lwowskich [60 tys. zł] - łącznie ok 225 tys. złotych czyli cały roczny budżet obywatelski os. Tatrzańskiego). Na sesji styczniowej Rada Osiedla Tatrzańskie poparła uchwałą rekomendację swojej komisji i uchwała ta przesłana została do wydziału Urzędu Miasta Bydgoszczy odpowiedzialnego za realizację programu 5/6. W odróżnieniu do I edycji programu 5/6 (2013), w której to rady osiedli wyłącznie wybierały co ma być realizowane na swoich osiedlach z budżetu obywatelskiego, w edycji II (2014) końcowego wyboru dokonywał Prezydent Miasta Bydgoszczy z uwzględnieniem głosów mieszkańców osiedla których to mogli udzielić na karcie zgłaszania inwestycji do programu podczas spotkań z prezydentem (jak pamiętamy, w 2013 roku w Fordonie odbyły się dwa takie spotkania). Mieszkańcy naszego osiedla poparli wówczas liczbą głosów ponad 50 inwestycję pn. "Budowa ul. Kromera". Jednak z uwagi na koszta realizacji tej inwestycji Prezydent Miasta przychylił się do propozycji naszej rady osiedla, tak też wówczas wszystkie te inwestycje zostały zatwierdzone i obecnie mamy je już zrealizowane. Jak się później okazało, kwota 67 tys. złotych była niewystarczająca na budowę skweru Salezjańskiego (sam projekt opiewał na kwotę prawie 210 tys. złotych). Jednakże dzięki naszym Władzą Miasta i jej urzędnikom uzyskaliśmy dodatkowe wsparcie finansowe na ten cel i wkrótce będziemy mogli cieszyć się w pełni zagospodarowanym terenem u zbiegu ulic Lawinowa, Peplińska i Salezjańska - czyli z potocznie nazwanego skweru Salezjańskiego.

 

Apel do kierowców

Abyśmy wszyscy mogli długo cieszyć się nowym skwerem uprasza się kierowców o nie rozjeżdżanie nam nowych chodników. Zwłaszcza kierowców parkujących w okolicy bloku przy ul. Jarużyńska 3. Wszędzie słupków wygradzających zamontować się nie da. Ponadto informujemy, że zwłaszcza dla mieszkańców wskazanego bloku, w nowo-tworzonych miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego wstępnie zaprojektowano dodatkowe miejsca parkingowe na terenie ich spółdzielni/wspólnoty. Można zobaczyć to TU. Zatem Państwa problem z parkowaniem jest w Państwa rękach.

 

Dementi odnośnie przykościelnego parkingu

Nadmieniamy także, w związku z błędnymi informacjami medialnymi które ukazały się w ostatnim czasie, że parking przykościelny znajdujący się w sąsiedztwie skweru nie był realizowany ze środków budżetu obywatelskiego - jest to inwestycja zrealizowana wyłącznie na terenie i ze środków pobliskiej parafii.

 

Co na przyszłość?

Zapewne wielu zaintrygował koniec chodnika w zachodniej części skweru. Pierwotnie miał mieć on swój koniec w okolicy bloku przy ul. Jarużyńska 7 i przebiegać wzdłuż ogrodzenia terenu Salezjanów. Niestety później okazało się, że teren ten nie jest w pełni własnością miasta Bydgoszczy i realizacja chodnika na tym terenie z budżetu obywatelskiego nie jest możliwa. Jednak dalej będziemy prowadzili swoje działania, aby pierwotny projekt zrealizować.

W przyszłości będą też możliwe nowe nasadzenia na terenie skweru - zwłaszcza w zachodniej jego części, gdyż pozostałe środki finansowe wystarczą na wykonanie trawników oraz zagospodarowanie w roślinność wschodniej jego części - przed świątynią.

 

O innych inwestycjach z programu 5/6 - Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego - słów kilka

Skwer Salezjański jest ostatnią niezrealizowaną inwestycją z edycji 2014 programu 5/6. Przed nami jeszcze inwestycje z edycji 2015: miasteczko ruchu rowerowego, parking rowerowy oraz zakątek seniora. Wszystkie trzy inwestycje powstaną za kwotę 180 tys. złotych w rejonie Orlika 2012 przy ul. Jarużyńskiej. Powstał już projekt zagospodarowania terenu przy orliku 2012 zawierający wszystkie elementy z edycji 2015 BBO... i coś jeszcze - o czym poinformujemy Państwa wkrótce.
Co więcej, pomimo że nie zrealizowano jeszcze inwestycji z programu 5/6 edycja 2015, mamy już wybraną do realizacji inwestycję z edycji 2016 - Skwer siła ciszy Mariampola. Jednakże inwestycja ta nie została jeszcze zatwierdzona przez Radę Miasta Bydgoszczy - miało to się odbyć na sesji listopadowej RMB, takie informacje wcześniej pojawiały się na stronie Bydgoszcz.pl, jednakże w poprawkach do budżetu miasta przedstawionych w projekcie uchwał brak jakichkolwiek inwestycji z BBO edycja 2016.
Rada Osiedla Tatrzańskie także nie otrzymała jakichkolwiek oficjalnych informacji na temat najnowszej edycji programu 5/6 - Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Czyżby wydział od tego roku odpowiedzialny za proces realizacji programu BBO - Biuro Obsługi Mediów UMB - raczył o radach osiedli zapomnieć? W zeszłym roku po zakończeniu głosowania i przedstawieniu wyników oficjalne pismo o wybranych inwestycjach i dalszym postępowaniu kierował do rad osiedli Prezydent Miasta Bydgoszczy - p. Łukasz Niedźwiecki. W tym roku rady osiedli takowego pisma jeszcze się nie doczekały.

 

Projekt Skweru Salezjańskiego:

 

 

Środki pozyskane:

67 tys. zł - program 5/6 edycja 2014 - Bydgoski Budżet Obywatelski

140 tys. zł - decyzja Rady Miasta Bydgoszczy z maja br.

Łącznie: 207 tys. zł

 

Wydatki:

2 tys. zł - koszt projektu zagospodarowania terenu wraz z oświetleniem

67 tys. zł -  I etap realizacji inwestycji - budowlany

81 tys. zł - II etap realizacji inwestycji - budowlany

57 tys. zł - III etap realizacji inwestycji - zagospodarowanie skweru w roślinność + projekt

Łącznie: 207 tys. zł

 

Wszelkie Państwa opinie mile widziane także w poniższych komentarzach.

 

Komentarze  

0 #1 Krzysztof 2015-12-14 20:35
Skwer zaczyna nieźle wyglądać i muszę przyznać cieszy się popularnością: w końcu oświetlone chodniki zamiast błotnistych ścieżek. Ławki czekają na cieplejsze miesiące ;) Proszę tylko zadbać by wydane kilkaset tysięcy złotych, nie zostało szybko zmarnowane przez grupkę osób, która lubi parkować pod klatką i regularnie jeździ po nowym chodniku.
Cytować
Joomla templates by a4joomla