Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Nowa rejonizacja szkół - likwidacja SP 9

 

W dniu dzisiejszym, tj. 20 stycznia 2017 r., w Ratuszu odbyła się konferencja na której przedstawiono propozycję nowej sieci szkół w Bydgoszczy wraz z ich rejonizacją. Nowa siatka szkół w mieście powstała z powodu niedawno uchwalonej przez Sejm reformy oświaty - czyli likwidacji gimnazjów i powrotu do 8-letniej podstawówki. Dodatkowo zmiany w rejonach szkół spowodowanych reformą zbiegły się w czasie z od dawna planowanym "przeniesieniem" Szkoły Podstawowej nr 9 z terenu naszego osiedla do nowo budowanego kompleksu przy ul. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 2 w Starym Fordonie, a tym samym likwidacją placówki szkolnej w obiekcie przy ul. Tatrzańskiej 21.

Zapowiedziane zmiany w miejskich obiektach szkolnych zlokalizowanych na terenie os. Tatrzańskiego (obowiązujące od 1 września 2017 roku):

  • Gimnazjum nr 2 ulega likwidacji
  • Zespół Szkół nr 28 (Gimnazjum nr 2 i Szkoła Podstawowa nr 67) przy ul. Marcina Kromera 11 przekształca się w 8-letnią Szkołę Podstawową nr 67
  • Szkoła Podstawowa nr 9 przy ulicy Tatrzańskiej 21 zostaje przeniesiona do nowo budowanych obiektów przy ul. gen. T. Bora-Komorowskiego 2 (os. Stary Fordon)
  • szkoła podstawowa w obiekcie przy ul. Tatrzańskiej 21 przestaje funkcjonować
  • następuje zmiana rejonizacji szkół (obwodów, jako siatki ulic przypisanych do miejskich placówek szkolnych)

Nowym rejonem szkolnym dla większości ulic z terenu naszego osiedla, będących aktualnie w rejonie Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Tatrzańskiej 21, zostanie Szkoła Podstawowa nr 67 przy ul. Marcina Kromera 11. Zmiany te obejmują m.in. ulice: Sudecką, Podgórze, Tatrzańską, Świętokrzyską, Galla Anonima, Janka z Czarnkowa, Kotarbińskiego (strona parzysta numery 2 i 4 oraz strona nieparzysta numery 139, 143 i 145), bł. Wincentego Kadłubka, Wyzwolenia (strona nieparzysta od 79 do końca). Natomiast w rejonie nowego kompleksu szkolnego przy ul. gen. T. Bora-Komorowskiego 2 będą mieszkańcy ulic: Kwietniowa, Majowa, Czerwcowa, Pelplińska [!], część ul. Kotarbińskiego [!] (strona parzysta z wyłączeniem numerów 2 i 4 oraz strona nieparzysta z wyłączeniem numerów 139, 143 i 145) oraz Wyzwolenia (strona nieparzysta od 69 do 77). (Aktualnie z uwagi na lokalizację - okalające ulice znajdują się w innym rejonie - weryfikujemy prawidłowość uwzględnienia ulic Pelplińskiej i Kotarbińskiego w rejonie nowego obiektu szkolnego).

W obliczu zaprezentowanej przez Ratusz w dniu dzisiejszym nowej siatki szkół, kwestią dyskusyjną pozostaje sprawa wcześniejszych zapowiedzi Władz Miasta, iż "Nowe obwody szkół, zostaną określone w taki sposób, aby droga którą muszą pokonać uczniowie była najkrótsza" (źródła: interpelacja II pkt. 2.3; projekt uchwały RMB str. 4). Dotyczy to przede wszystkim ulic: Kwietniowa, Majowa, Czerwcowa, Brzegowa, Geodetów, Pelplińska i Pienińska. Czyż uczniowie z tych ulic nie mieliby znacznie bliżej do Szkoły Podstawowej nr 67 przy ul. Marcina Kromera 11? Wygląda też na to, że m.in. dla ul. Majowej zostanie przekroczona odległość wymieniona w art. 17 ust. 2 ustawy o systemie oświaty, tj. 3 km dla uczniów klas I-IV, w związku z tym "obowiązkiem gminy jest zapewnienie bezpłatnego transportu i opieki w czasie przewozu dziecka albo zwrot kosztów przejazdu dziecka środkami komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie zapewniają rodzice, a do ukończenia przez dziecko 7 lat - także zwrot kosztów przejazdu opiekuna dziecka środkami komunikacji publicznej". (dowód; ustawa)

Ponadto Władze Miasta nie udzieliły nam odpowiedzi na pytanie: Czy zamierzają zrekompensować Mieszkańcom likwidację "dziewiątki" z terenu naszego osiedla? (źródło: interpelacja I). Nie podjęły również decyzji o dalszym przeznaczeniu obiektów po likwidowanej szkole - nieruchomości miejskiej przy ul. Tatrzańskiej 21 (źródło: interpelacja II pkt. 2.2). Przypomnijmy, że w zeszłym roku na terenie placówki za kwotę ponad 127 tys. złotych została wyremontowana sala gimnastyczna, która rok wcześniej uległa częściowemu spaleniu. Dodatkowo za ponad 103 tys. złotych, w 2012 roku, szkoła została podłączona do miejskiej sieci teleinformatycznej (wykonano przyłącze światłowodowe wraz z kanalizacją teleinformatyczną) (źródło: interpelacja III pkt. 1 i 2).

Z dodatkowych informacji przedstawionych dziś w Ratuszu wynika również, iż od 1 września 2019 roku na terenie naszego osiedla, w obiekcie przy ul. Marcina Kromera 11, może rozpocząć funkcjonowanie XIII Liceum Ogólnokształcące (źródło: prezentacja, slajd nr 17).

W najbliższą środę (25 stycznia 2017 roku), na sesji Rady Miasta Bydgoszczy, ma zostać podjęta uchwała w sprawie zamiaru zmiany siedziby Szkoły Podstawowej nr 9 w Bydgoszczy (źródło: projekt uchwały; BIP UMB). Z treści uchwały możemy dowiedzieć się również tego, że "Kompleks szkolno-przedszkolny przy ul. Gen. T. Bora-Komorowskiego 2 to najnowocześniejszy obiekt oświatowy, który będzie wizytówką nie tylko Fordonu, ale i całego miasta.". Szkoda tylko, że nie wszystkim uczniom z rejonu obecnej "dziewiątki" dane będzie do niego uczęszczać. Kolejną kwestią do dyskusji pozostaje też to, czy w mieście powinniśmy mieć najnowocześniejszy kompleks szkolny, czy jednak powinno się dążyć do tego, aby wszystkie miejskie placówki - jako szkoły rejonowe - były jak najbardziej zbliżone do siebie standardem wyposażenia i przez to tak samo nowoczesne.

 

Nowe rejony szkół (od 1 września 2017 roku) dla ulic z terenu os. Tatrzańskiego:

Szkoła Podstawowa nr 67 (ul. Marcina Kromera 11)
Obwód: Alpejska, Marcina Bielskiego, Bieszczadzka, Czarlińskich, Bronisława Czecha, Hieronima Derdowskiego, Galla Anonima, Gorczańska, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego strona parzysta od 34 do końca i strona nieparzysta od 11 do końca, gen. Józefa Hallera, Janka z Czarnkowa, Janosika, Jarużyńska, Juhasów, bł. Wincentego Kadłubka, Karkonoska, Tadeusza Kotarbińskiego strona parzysta numery 2 i 4 oraz strona nieparzysta numery 139, 143 i 145, Marcina Kromera, Lawinowa, Heleny Marusarzówny, Orląt Lwowskich, Bolesława Orlińskiego, Piotra Palińskiego, Pod Reglami, Podgórze, Sabały, Salezjańska, Sudecka, Śnieżna, Świętokrzyska, Taterników, Tatrzańska, Stefanii Tuchołkowej, Stanisława Witkiewicza, Wyzwolenia strona parzysta od 92 do końca i strona nieparzysta od 79 do końca, Mariusza Zaruskiego, Juliusza Zborowskiego, Zbójnicka.

Szkoła Podstawowa nr 65 (ul. Teodora Duracza 7)
Obwód: Akademicka od ulicy Władysława Andersa do końca, gen. Władysława Andersa do ulicy Stanisława Skarżyńskiego, Christiana Andersena, Klimka Bachledy, Aleja Leona Barciszewskiego, ks. Stanisława Brzóski, Tytusa Chałubińskiego, Ignacego Daszyńskiego, Stanisława Duboisa, Teodora Duracza, Gawędy, Gościnna, Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego strona parzysta od 2 do 32 i strona nieparzysta od 1 do 9, Eugeniusza Kwiatkowskiego, Oskara Langego, Magazynowa, Mieszka I, Monte Cassino cała strona parzysta i strona nieparzysta od 7 do końca, Rajmunda Pałubickiego, Janiny Porazińskiej, Józefa Powalisza, Przyjaciół, Macieja Rataja, Rodzinna, Wojciecha Roja, Wojciecha Rzeźniackiego, Stanisława Skarżyńskiego, Wita Stwosza, Jana Marcina Szancera, Szczęśliwa, Ewy Szelburg-Zarembiny, płk. Iwana Tałdykina, Józefa Twardzickiego strona parzysta od 46 do końca i strona nieparzysta od 15 do końca, Bartłomieja Wardyńskiego, Jana Wierzejewskiego, Wincentego Witosa, Waleriana Wróblewskiego, Edwarda Zürna.

Szkoła Podstawowa nr 9 (ul. gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego 2)
Obwód: gen. Władysława Andersa od ulicy Wyzwolenia, Armii Ludowej, gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego, gen. Władysława Bortnowskiego strona parzysta z wyłączeniem numerów od 2 do 4k, Braci Bażańskich, Brzegowa, Konstantego Chmielewskiego, Czerwcowa, gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego, ks. Jana Filipiaka, Geodetów, Narcyza Gieryna, Gryfa Pomorskiego, Piotra Karowskiego, Franciszka Kiedrowskiego, Tadeusza Kotarbińskiego strona parzysta z wyłączeniem numerów 2 i 4 oraz strona nieparzysta z wyłączeniem numerów 139, 143 i 145, Kwietniowa, Majowa, Bolesława Marcińczaka, gen. Leopolda Okulickiego, Ostromecka, Pelplińska, Pienińska, aleja marsz. Józefa Piłsudskiego strona parzysta numery 2 i 2a oraz cała strona nieparzysta, Leona Posłusznego, gen. Stefana Roweckiego-Grota, Haliny Stabrowskiej, Swobodna strona parzysta od 14 do końca i strona nieparzysta od 11 do końca, Tomasza Śniegockiego, gen. Stanisława Taczaka, Stanisława Tomaszewskiego, Wyzwolenia strona parzysta od 70 do 90 i strona nieparzysta od 69 do 77, Zofińska.

 

Źródła informacji:

Artykuł z Bydgoszcz.pl :: Reforma oświaty – propozycja nowej sieć szkół

Prezentacja propozycji nowej siatki szkół (Bydgoszcz.pl) [*.PPTX, 146 KB]

Wszystko o reformie oświaty w mieście można znaleźć na specjalnej zakładce (Bydgoszcz.pl)

Interpelacja I z 28 grudnia 2016 r. dot. rekompensaty za likwidację szkoły

Interpelacja II z 24 lutego 2016 r. dot. nieruchomości miejskiej przy ul. Tatrzańskiej 21 w Bydgoszczy

Interpelacja III z 23 marca 2016 r. dot. nieruchomości miejskiej przy ul. Tatrzańskiej 21 w Bydgoszczy

Projekt uchwały Rady Miasta Bydgoszczy (na sesję w dniu 25 stycznia 2017 r.) ws. zamiaru zmiany siedziby Szkoły Podstawowej nr 9 w Bydgoszczy

Opinia Rady Osiedla Tatrzańskie ws. likwidacji SP 9 z terenu osiedla Tatrzańskiego z 10 lutego 2015 roku

 

Joomla templates by a4joomla