Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Program 5/6 - edycja 2015 - zatwierdzone inwestycje

 

Inwestycje zatwierdzone do realizacji na terenie os. Tatrzańskiego w ramach programu 5/6 - edycja III - 2015.

 

W dniu 25 marca 2015 roku na sesji Rady Miasta Bydgoszczy w ramach poprawki do budżetu miasta zatwierdzono do realizacji, wraz z przeznaczoną kwotą na ten cel, następujące inwestycje:

  • "Zagospodarowanie terenu na osiedlu Tatrzańskim" - 100 tys. zł.
  • "Budowa miasteczka ruchu drogowego na osiedlu Tatrzańskim" - 50 tys. zł.
  • "Budowa parkingu rowerowego na osiedlu Tatrzańskim" - 30 tys. zł.

Na stronie BIP UMB na chwilę obecną (tj. 28 maca 2015 r.) brak udostępnionej uchwały RM Bydgoszczy.

 

Jako Rada Osiedla o podjętych decyzjach przez Urząd Miasta Bydgoszczy, a w szczególności naszych włodarzy - zwłaszcza p. wiceprezydenta Łukasza Niedźwieckiego, dowiedzieliśmy się jak to zwykle bywa z informacji medialnych na dzień przed głosowaniem Rady Miasta Bydgoszczy (Bydgoszcz.pl - art. pt. "Kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców"). Tydzień wcześniej można było także doszukać się tych inwestycji w projekcie zmian w budżecie miasta.

Wnioskujemy zatem, że rekomendacja Rady Osiedla Tatrzańskie dotycząca inwestycji do realizacji w programie 5/6 - edycja III - 2015 na terenie os. Tatrzańskiego w postaci uchwały ROT nr 1/2015 została oceniona przez włodarzy naszego miasta negatywnie (po dziś dzień nie otrzymaliśmy na ten temat jakichkolwiek oficjalnych informacji).

Zgodnie z informacjami w artykule na stronie miasta, wszystkie trzy inwestycje zlokalizowano w jednym miejscu naszego osiedla przy ZS 28 / Orliku.
Szczegółów dotyczących lokalizacji brak.

Należy także podkreślić, że nie wybrano do realizacji inwestycji która uzyskała PIERWSZE miejsce w głosowaniu UMB: stawu rekreacyjnego. Zatem nie do końca można podzielać opinię p. Niedźwieckiego, że wyboru inwestycji w tej edycji programu dokonali mieszkańcy Bydgoszczy.
Swoją drogą można się zastanawiać również nad tym, jak dokładnie przeprowadzono wcześniejszą weryfikację zgłoszeń mieszkańców oraz dlaczego wprowadzono tę inwestycję pod głosowanie, skoro teraz okazuje się że nie da się jej zrealizować. Ciekawe także jak bardzo nasi urzędnicy dostosują się do opisów i założeń przedstawionych przez mieszkańców w zgłoszeniach. Wszakże diabeł zawsze tkwi w szczegółach, a sama nazwa inwestycji niewiele oznacza. Niemniej przyznać trzeba, że wskazane kwoty na realizację każdej z inwestycji przepisano 1:1 z wniosków mieszkańców. Teraz zapewne możemy spodziewać się opracowania szczegółowego projektu realizacji inwestycji pod wskazaną przez mieszkańca w wielu przypadkach czysto losową kwotę. Dobrze, że mieszkaniec zgłaszający inwestycję która otrzymała drugie miejsce w głosowaniu nie wpisał całej rocznej kwoty osiedla na jej realizację. Wtedy pewnie mielibyśmy na terenie naszego osiedla w ramach programu 5/6 edycja 2015 zatwierdzoną do realizacji tylko jedną inwestycję.

Mimo wszystko Naszej Władzy i jej urzędnikom życzymy owocnej pracy przy realizacji wybranych przez siebie inwestycji na terenie naszego osiedla.

Z całą pewnością jako mieszkańcy i członkowie Rady Osiedla będziemy bacznie się temu przyglądać.

 

Artykuł ze strony Bydgoszcz.pl:


 

data publikacji: 2015-03-24, ostatnia aktualizacja: 2015-03-24 08:05:09

Kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców


Do realizacji wkrótce skierowany zostanie kolejny pakiet inwestycji, które będą finansowane z budżetu obywatelskiego w ramach programu 5/6. Zadania wybrali mieszkańcy w ubiegłorocznym głosowaniu.


Większość inwestycji wprowadzonych w drugim rzucie do miejskiego budżetu jest związana z infrastrukturą drogową. Na Szwederowie przebudowana zostanie ulica Norweska. Zgodnie z uwagami mieszkańców poszerzony zostanie fragment jezdni przy ul. Orlej. Umożliwi to swobodne mijanie się dwóch pojazdów. W ten sposób znacznie poprawi się dojazd do kilku bloków w tym rejonie. Warto dodać, że przy skrzyżowaniu obu ulic powstają też nowe budynki. Na to zadanie zarezerwowano ponad 100 tysięcy złotych. Inwestycja będzie realizowana jako zadanie dwuletnie.

Dużym zadaniem będzie budowa parkingu w Nowym Fordonie. Zatoki parkingowe wraz z nowym chodnikiem powstaną na ul. Z. Berlinga, na wysokości bloku z numerem 3 oraz przy Szkole Podstawowej nr 66. Na ten projekt zabezpieczono 455 tysięcy złotych. Kolejny parking powstanie na Błoniu. Zatoka postojowa ma zostać zbudowana przy ul. 16 Pułku Ułanów wielkopolskich. W poprzedniej edycji programu 5/6 na Błoniu powstało około 50 miejsc przy ul. Waryńskiego. Na nowe zadanie zarezerwowano blisko 100 tysięcy złotych.

W rejonie szkoły przy ul. Kromera na osiedlu Tatrzańskim powstać ma natomiast parking dla rowerzystów. Na zadanie zabezpieczono 30 tysięcy złotych. Przy tej placówce planowana jest też stworzenie miasteczka ruchu rowerowego. Dzieci będą mogły tam w bezpieczny sposób zdobywać wiedzę o zasadach ruchu drogowego. Zarezerwowano na ten projekt 50 tysięcy złotych. Na Tatrzańskim zagospodarowane zostaną też kolejne tereny rekreacyjne. Za boiskiem „Orlik” planowane jest stworzenie atrakcyjnego skweru z utwardzonymi alejkami, ławkami, stolikami do gier planszowych. Dosadzone zostaną krzewy i drzewa. Poza tym teren ma być oświetlony.

Zasada działania programu „5/6” polega na wydzieleniu z budżetu miasta kwoty 5 mln zł (corocznie), na realizację zadań zgłaszanych przez mieszkańców miasta. Kwota ta jest dzielona proporcjonalnie do liczby osób zameldowanych na pobyt stały na obszarze każdej z 28 rad osiedli (wchodzących w skład 6 okręgów wyborczych). Do realizacji kierowane są  zadania, które zyskały w trakcie głosowania mieszkańców największą liczbę zadań i wpasowywały się w możliwości finansowe poszczególnych osiedli. Projekty zostały też sprawdzone pod kątem warunków terenowo-prawnych, ponieważ inwestycje z programu „5/6’ mogą być prowadzone wyłącznie na gruntach miejskich.

 -  Dzięki budżetowi obywatelskiego powstaną kolejne chodniki, parkingi, skwery i place zabaw. Doposażymy też szkoły i boiska, a w kilku punktach miasta zainstalowane zostaną kamery. Satysfakcję sprawia to, że będziemy realizować zadania, na których najbardziej zależało mieszkańcom. Warto też podkreślić, że udało się nam wypracować dobry mechanizm wyboru i realizacji inwestycji. To już trzecia edycja programu 5/6, a nie jednorazowa akcja – podkreśla Rafał Bruski, Prezydent Bydgoszczy.


Kolejne inwestycje ważne dla mieszkańców

(KSM)

 
Joomla templates by a4joomla